Kontaktinformācija
Adrese: Valguma iela 4a, Rīga, LV-1048
Reģ.Nr. 90002183562
Telefons: 67331492
E-pasts jautājumiem un priekšlikumiem:
pasts@kurzemesregions.lv

Notikumu kalendārs

< Jūnijs >
P
O
T
C
P
S
Sv
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
"Pārrobežu sadarbība ilgtspējīgai ezeru apsaimniekošanai Kurzemē un Lietuvā"
IZSTRĀDĀTA BROŠŪRA KARTE "PALĪGS MAKŠĶERNIEKIEM"


Izstrādāto brošūru - karti skatīt ŠEIT>>
EZERI NĀKOTNEI - SOLIS PRETĪ LABĀKAI EZERU APSAIMNIEKOŠANAI

           
 
Jau pavisam strauji tuvojas projekta „Ezeri nākotnei” noslēgums – vēl tikai viena mēneša intensīvs darbs un 1.augusts ikvienam projektā iesaistītam būs datums, kad oficiāli 2012.gada 2.aprīlī uzsāktais projekts būs beidzies. Un atkal jāuzsver, ka ezeru apsaimniekošana ar projekta beigām vis nebeigsies. Dažādo projektā ezeru apsaimniekošanas un labiekārtošanas ieviestie darbi ir iekustinājuši gan pašus iesaistītos partnerus, gan arī šo pašvaldību teritoriju iedzīvotājus arī turpmāk domāt par ilgtspējīgu savas apkārtējās vides izmantošanu, sakārtošanu un uzraudzīšanu.

Jāatzīmē, ka līdz šim Latvijā nav realizēti daudz projektu, kas vērstu uzmanību uz ezeru apsaimniekošanas problēmām, piedāvājot konkrētus risinājumus pašvaldībām un iesaistītu un izglītotu arī sabiedrību, vedinot ikvienu vietējo iedzīvotāju uzņemties rūpi par ezeru vides izpēti. Turklāt ar līdzīgām problēmām, kā Latvijas pašvaldības, bija saskārušies arī mūsu kaimiņi – ezeru apsaimniekotāji Lietuvā. Tādejādi projekts bija palīdzība 12 dažādiem partneriem gan no Lietuvas, gan Latvijas, lai kopīgiem spēkiem, kā arī smeļoties pieredzi viens no otra, varētu veicināt dabas resursu aizsardzību un ilgtspējīgu apsaimniekošanu ezeru sateces baseinu teritorijās Kurzemes un Lietuvas pārrobežu teritorijās.

Projekta darbi iedalāmi trīs blokos: (1) Dabas aizsardzība un apsaimniekošana– infrastruktūras darbi; (2) Plānošana, izpēte un pieredzes apmaiņa; (3) Sabiedrības līdzdalība un informēšana. Ieguvēji, protams, ne tikai pašas iesaistītās pašvaldības, bet arī visi to iedzīvotāji, jo rezultāts ne vien pētniecisks, bet gan praktisks un izmantojams. Tā, piemēram, Saldus novada pašvaldība veikusi Saldus ezera publiskās peldvietas labiekārtošanas darbus, kā arī iegādājusies aprīkojumu ezera aizauguma izpļaušanai. Liepājas pilsēta veikusi Liepājas ezera apkārtnes sakopšanu – krūmu izciršanu, zāles pļaušanu ap ezeru, tāpat tiks arī labiekārtota atpūtas vieta ezera krastā. Liepājā organizētas arī ezeru brīvprātīgo vides inspektoru apmācības. Durbes novadā tika veikta pievadceļa rekonstrukcija, lai nodrošinātu piekļuvi Durbes upes ietekai Durbes ezerā. Vairāki projekta partneri izstrādājuši tehniskos projektus, tā, piem., Mērsraga novada dome sagatavojusi tehnisko projektu „Birds Islands” (putnu salas) Natura 2000 tīklā iekļautajam Engures ezeram, savukārt Talsu novada dome izstrādājusi Laidzes un Sasmakas ezera slūžu rekonstrukcijas tehnisko projektu. Tas vien liecina par to, ka darbi ezeru labiekārtošanai vēl turpināsies arī pēc projekta beigām. Daži projekta partneri jau projekta ietvaros veikuši vērienīgus būvniecības darbus – Kuldīgas novada dome izbūvējusi pārgāzi starp Nabes ezeriem, to hidroloģiskā režīma stabilizēšanai un ezeru ziemeļu piekļuves nodrošināšanai. Tomēr, kā jau zināms, tad bez izpētes un plānošanas darbiem, nav iespējams ieviest korektu un atbilstošu apsaimniekošanu, tādēļ projekta ietvaros Latvijas vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs veica Durbes ezera ūdens kvalitātes novērtējumu un pasākuma plāna izstrādi kvalitātes uzlabošanai, savukārt Kuldīgas novada dome izstrādājis Nabes un Vilgāles ezeru apsaimniekošanas plānus, tāpat arī Talsu novada dome izstrādājusi dabas aizsardzības plānu Talsu paugurainei. Tomēr apkopojot visu partneru pieredzi, kā arī vadoties pēc Lietuvas pieredzes, Kurzemes plānošanas reģions projekta ietvaros strādājis pie

Ilgtspējīgas ezeru apsaimniekošanas vadlīniju izstrādes un publicēšanas un organizējis dažādus pieredzes apmaiņas pasākumus starp partneriem un ezeru apsaimniekotājiem. Savukārt sabiedrības plašākai iesaistei ezeru izpētes procesam ir izstrādāta sabiedrības ezeru izpētes programma (SEIP), kuras materiāls un darba lapas izmantojamas ne vien izglītojošiem pasākumiem, bet arī radīta iespēja praktiski ievadīt ezeru izpētes datus internetā un gūt profesionālu ekspertu slēdzienus par tiem, kā arī pēc šiem datiem novērtēt ezeru vides kvalitāti un tendences. Norāde uz SEIP mājas lapu atrodama Kurzemes plānošanas reģiona un citu projekta partneru mājas lapās. Arī Lietuvas partneri – Tituveņu un Biržu reģionālie parki, Žemaitijas Nacionālais parks un Klaipēdas Universitāte projektā strādājuši pie visu trīs pasākumu bloku ieviešanas – gan veikti labiekārtošanas, gan būvdarbi, gan iegādāts aprīkojums ezeru monitoringa un apsaimniekošanas darbu veikšanai, gan veikti apjomīgi pētījumi un izstrādāti apsaimniekošanas plāni un tehniskie projekti.

Projekta partneri ir ārkārtīgi apmierināti par paveikto līdz šim un uzskata, ka ar šo projektu veikts milzīgs solis pretī ilgtspējīgai ezeru apsaimniekošanai. Tomēr tie ir tikai pirmie soļi, tāpēc ezeru apsaimniekotāji arī cer, ka tuvākajā nākotnē atkal būs iespējams apvienoties kopējos sadarbības projektos, jo ezeru vērtība un to apsaimniekošanas nozīme arvien ir aktuāla. Tomēr vairāki partneri jau pašlaik plāno turpināt iesāktos darbus, tā Saldus novada dome vēlas izbūvēt veloceliņu līdz pat jauniekārtotajai Saldus ezera publiskajai peldvietai, kura ir arī izvērtusies par labu starta platformu vietējo uzņēmēju iniciatīvām un idejām, lai turpinātu ezeru „apdzīvot”.

Kā jau iepriekš ziņots projektu „Pārrobežu sadarbība ilgtspējīgai ezeru apsaimniekošanai Kurzemē un Lietuvā” līdzfinansē Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2007.-2013.gadiem programma. Projekta kopējās attiecināmās izmaksas – LVL 711 623,05 (EUR 1 012 554,14), Latvijas-Lietuvas programmas līdzfinansējums ir – LVL 604 879,59 (EUR 860 671,02), t.i. 85% no Projekta kopējām attiecināmajām izmaksām, savukārt projekta vadošais partneris un partneri sniedz 15% līdzfinansējumu.
 

 
Informāciju sagatavoja:
Ieva Briede
Projekta vadītāja
Kurzemes plānošanas reģiona administrācija
Tālr.: +371 26076024
e-pasts: ieva.briede@kurzemesregions.lv
PROJEKTA "EZERI NĀKOTNEI" DAĻA DARBU IZPILDĪTI UN PREZENTĒTI PROJEKTA NOSLĒGUMA KONFERENCĒ

           
Šī gada marta nogalē notika projekta „Ezeri nākotnei” gala konference.

Tās organizēšana nebūt nenozīmē, ka projekts ir beidzies un visas tā aktivitātes ieviestas pilnībā, gluži pretēji – saņemot projekta grozījumu apstiprinājumu par ieviešanas termiņa pagarinājumu un papildinošo aktivitāšu ieviešanu, partneri aktīvi turpinās darbu pie dažādu ar ezeru apsaimniekošanu un labiekārtošanu saistītu darbu izpildes.

Projekta konferencē tika atspoguļota informācija gan par projektā paveikto, gan arī par ezeru apsaimniekošanas situāciju un šiem darbiem pieejamo atbalstu kopumā abās valstīs.

Lai iepazītos ar projekta noslēguma konferences prezentācijām, aicinām tās apskatīt un lejupielādēt ŠEIT>>

Konferences daba kārtību skatīt ŠEIT>>

Projektu „Pārrobežu sadarbība ilgtspējīgai ezeru apsaimniekošanai Kurzemē un Lietuvā” līdzfinansē Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2007.-2013.gadiem programma, tieši tādēļ tā ieviešanai apvienojušies pavisam 12 partneri gan no Lietuvas, gan Latvijas, lai kopīgiem spēkiem, kā arī smeļoties pieredzi viens no otra, varētu veicināt dabas resursu aizsardzību un ilgtspējīgu apsaimniekošanu ezeru sateces baseinu teritorijās Kurzemes un Lietuvas pārrobežu teritorijās.

Dažādu projekta aktivitāšu ietvaros jau tika attīstīta infrastruktūra dabas resursu aizsardzībai ezeru teritorijās, lai novērstu draudus dabas vērtībām un nodrošinātu pieejamību apsaimniekošanas nolūkos, nodrošināta pieredzes apmaiņa starp dažādām eseru apsaimniekošanā iesaistītajām pusēm, nodrošinot lēmumu pieņēmējus ar informāciju par vides stāvokli ezeros un to ietekmējošiem faktoriem, kā arī veicināta sabiedrības iesaistīšanās, nodrošinot tās informēšanu par ezeru ilgtspējīgu apsaimniekošanu. Līdz šim paveiktie darbi partnerus rosināja iniciēt projektā grozījumus, lai jau izdarīto papildinātu ar jauniem darbiem, tādejādi nodrošinot daudz ilgtspējīgāku rezultātu. Ezeru apsaimniekotāji arī cer, ka pēc šī projekta darbu pabeigšanas, būs iespējams arī nākotnē sadarboties jaunos projektos, jo ezeru vērtība un to apsaimniekošanas nozīme arvien ir aktuāla.

Jau iepriekš sniegta informācija, ka projekta kopējās attiecināmās izmaksas – LVL 711 623,05 (EUR 1 012 554,14), Latvijas-Lietuvas programmas līdzfinansējums ir – LVL 604 879,59 (EUR 860 671,02), t.i. 85% no Projekta kopējām attiecināmajām izmaksām, savukārt projekta vadošais partneris un partneri sniedz 15% līdzfinansējumu.
 

Informāciju sagatavoja:
Ieva Briede
Projekta vadītāja
Kurzemes plānošanas reģiona administrācija
Tālr.: +371 26076024
e-pasts: ieva.briede@kurzemesregions.lv
IELŪGUMS UZ PROJEKTA "EZERI NĀKOTNEI" GALA KONFERENCI
           
Vēlamies aicināt Jūs piedalīties projekta „Ezeri nākotnei“ GALA KONFERENCI "Ilgtspējīga ezeru teritoriju apsaimniekošana“, kas norisināsies 2014.gada 20.-21.martā Žemaitijas Nacionālajā parkā, viesnīcā „Linelis“ (http://www.linelis.lt) (Paplatelė pašvaldībā, Plungės rajonā).

Konferences organizators – Žemaitijas Nacionālā parka direktorāts.

Pasākuma darba kārtību skatīt ŠEIT>>
 
Konference tiek organizēta Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2007-2013 gadiem līdzfinansētā projekta Nr. LLIV-326 „Pārrobežu sadarbība ezeru ilgtspējīgai apsaimniekošanai Kurzemē un Lietuvā / Ezeri nākotnei“ ietvaros.
 
Konferences galvenais fokuss ir praktiskas pieredzes un zināšanu ieguve par to, kā tiek organizēta veiksmīga ezeru apsaimniekošana, lai saglabātu ezeru vidi un izturētos pret tiem kā nacionālo vērtību. Projekta partneri un ielūgtie viesi, lektori prezentēs pašreizējo situāciju, valsts sniegto atbalstu, ezeru apsaimniekošanas pieredzi un kas tiek darīts, lai situāciju uzlabotu?
 
Konferences darba valoda - angļu.
 
Lai apstiprinātu savu dalību, lūdzu, aizpildiet reģistrācijas formu>> līdz 2014.gada 14.martam!


Praktiskā informācija:
Dalība konferencē, t.sk. ēdināšana (pusdienas, kafijas pauzes) dalībniekiem nodrošina organizators.
Konferences norises vieta un nakšņošana viesnīca‘“Linelis“ www.linelis.lt
Dalībniekiem jāsedz nakšņošanas (+brokastu) un ceļa izdevumi.
Nakšņošanas rezervāciju veiks organizatori, saskaņā ar Jūsu aizpildīto reģistrāciju konferencei. (Ja par nakšņošanu nepieciešams priekšapmaksas rēķins, tad nepieciešams kontaktēties ar konferences organizatori E.Lydiene, kontaktinformācija zemāk.)
Cena par vienvietīgu numuru - 100 Lt;
Cena par divvietīgu numuru - 120 Lt (60 Lt personai).
Cenā nav iekļautas brokastis. Brokastu cena - 15 Lt personai.

Papildus informācija:
Edita Lydienė
Krojekta administratore
Žemaitijas Nacionālā parka direktorāts
LIETUVA
Tālr. +370 448 49337, GSM: +370 684 92042
E-pasts: edita.lydiene@zemaitijosnp.lt
www.zemaitijosnp.lt
AICINĀM KURZEMNIEKUS ARĪ TURPMĀK AKTĪVI IESAISTĪTIES EZERU IZPĒTĒ UN APSAIMNIEKOŠANĀ
           
  

Ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir skaidrs, ka ezers tā ir vērtība un bagātība – tas ir gan zivju resurss, gan dažādu ūdensaugu, dzīvnieku un putnu mājvieta, gan ūdens ieguves vieta, gan arī atpūtas vieta apkārtējiem iedzīvotājiem, bet vai mēs tā īsti zinām, kas ietekmē ezerus un ko tieši varam darīt, lai uzlabotu tā kvalitāti un saglabātu šo resursu arī nākamajām paaudzēm? 
 
Kurzemes plānošanas reģions Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības projekta „Pārrobežu sadarbība ilgtspējīgai ezeru apsaimniekošanai Kurzemē un Lietuvā” ietvaros pasūtījis un biedrība „Ūdensaina” izstrādājusi Sabiedrisko ezeru izpētes programmu (SEIP).

Plašāka informācija par šo programmu Kurzemes Plānošanas reģiona mājas lapā: www.kurzemesregions.lv
 
Kurzemes plānošanas reģiona Sabiedrisko ezeru izpētes programmu veido 4 apakšprogrammas:

· Ezera un tā apkārtnes ainava.
· Ezera krastu aizaugums.
· Ezeru bioloģiskās daudzveidības izpēte – Ūdensaugi un aizaugums ar tiem.
· Ezeru bioloģiskās daudzveidības izpēte – Ūdensdzīvnieki.

Katrai apakšprogrammai izstrādāta metodika ar detalizētu aprakstu par veicamajām darbībām, izpētot konkrētos ezeru rādītājus, kā arī darba lapas, lai ikvienam interesentam būtu iespējams to izdrukāt un strādāt pie ezera uz vietas. Pirmās un otrās apakš-programmas realizācijas gaitā tiek savākta informācija par ezeru aizaugumu ar ūdensaugiem un tā krastu stāvokli šobrīd. Ezera pašreizējo stāvokli raksturojošā informācija tiek salīdzināta ar vēsturisko informāciju. Lai to izdarītu muzejos un ģimenes albumos tiek meklētas senas fotogrāfijas, kurās redzams kāds ezers un tā apkārtne ir izskatījusies agrāk, no tā paša skatu punkta ezers tiek fotografēts un iegūtie attēli salīdzināti ar vēsturiskajiem. Liels palīgs šajā darbā ir interneta portālā „Zudusī Latvija” atrodamā informācija. Izvēlētā ezera apsekojuma laikā iegūto informāciju Sabiedriskās ezeru izpētes programmas dalībnieki var ievadīt interneta vietnē, saņemot par tiem ekspertu slēdzienus, lai būtu iespējams saprast, par kādām tendencēm ezerā liecina tieši konkrētie novērojumi un iegūtie dati. Tādā veidā par atradumiem ir iespējams arī pastāstīt citiem vai arī iepazīties ar citu Programmas dalībnieku veikumu. Savukārt konkrētās pašvaldības darbinieki un teritorijas attīstītāji šo informāciju var izmantot izstrādājot dažāda līmeņa plānošanas dokumentus. 

Sabiedrības iesaistīšanās šajā programmāir brīvprātīga, balstīta uz rūpēm par savu apkārtējo vidi un vēlmi to saglabāt un aizsargāt. Kurzemes plānošanas reģions kopā ar tā pieaicinātajiem ekspertiem nodrošinājis metodisko materiālu izstrādi, dalībnieku praktisko apmācību četros semināros, mājas lapas izstrādi un ar to saistīto datu bāzu uzturēšanu.
 
Jau iepriekš sniegta informācija, ka projekta galvenais mērķis ir veicināt dabas resursu aizsardzību un ilgtspējīgu apsaimniekošanu ezeru sateces baseinu teritorijās Kurzemes un Lietuvas pārrobežu teritorijā. Ieviešot šo projektu tiek attīstīta infrastruktūra dabas resursu aizsardzībai ezeru teritorijās, lai novērstu draudus dabas vērtībām un nodrošinātu pieejamību apsaimniekošanas nolūkos, nodrošināta pieredzes apmaiņa starp dažādām eseru apsaimniekošanā iesaistītajām pusēm, nodrošinot lēmumu pieņēmējus ar informāciju par vides stāvokli ezeros un to ietekmējošiem faktoriem, kā arī veicināta sabiedrības iesaistīšanās nodrošinot tās informēšanu par ezeru ilgtspējīgu apsaimniekošanu.

Projekta kopējās attiecināmās izmaksas – LVL 711 623,05 (EUR 1 012 554,14), Latvijas-Lietuvas programmas līdzfinansējums ir – LVL 604 879,59 (EUR 860 671,02), t.i. 85% no Projekta kopējām attiecināmajām izmaksām, savukārt projekta vadošais partneris un partneri sniedz 15% līdzfinansējumu.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Ieva Briede
Projekta vadītāja
Kurzemes plānošanas reģiona administrācija
Tālr.: +371 26076024
e-pasts: ieva.briede@kurzemesregions.lv
 
 
Informācija par sabiedriskās ezeru izpētes programmu:
Loreta Urtāne
Biedrība „Ūdensaina”
Tālr.: +371 29171469
e-pasts: loreta.urtane@gmail.com
AICINĀM UZ KĀRTĒJO "SABIEDRISKĀS EZERU IZPĒTES PROGRAMMAS" SEMINĀRU - IEGŪTO REZULTĀTU IZVĒRTĒJUMS UN APSAIMNIEKOŠANAS PASĀKUMU PLĀNOŠANA!
           

Apmācības seminārs notiks Kuldīgā š.g. 29.novembrī.
Tikšanās Kuldīgas bērnu un jauniešu centrā - 1905.gada ielā 10
Semināra norise no plkst. 11.00-16.00

Darba kārtību skatīt šeit>>

Semināra laikā tā dalībnieki tiks apmācīti noteikt ezeros sastopamo augu un dzīvnieku sugas, tiks iepazīstināti kā veikt pašu savāktās informācijas ievietošanu internetā un kā aplūkot citu ezera monitoringa programmas dalībnieku veikumu.

Sabiedriskās ezeru izpētes programmas mājas lapu variet aplūkot sekojošā adresē>>

Mēs priecāsimies satikt jau esošos un jaunus Kurzemes plānošanas reģiona Sabiedriskās ezeru izpētes programmas dalībniekus!

Aicinām pieteikties semināram sūtot e-pastu uz adresi: loreta.urtane@gmail.com vai intaluse@inbox.lv līdz 28.novembrim.

Ja rodas kādi, lūdzam zvanīt Loretai Urtānei (mob. tel.: 29171469). Lūdzam mūs informēt, ja Jums ir vēlme piedalīties „Sabiedriskajā ezeru izpētes programmā”, bet nevarat piedalīties konkrētajā apmācības seminārā.
FOTOIZSTĀDE "EZERI NĀKOTNEI" BŪS APSKATĀMA KURZEMES KULTŪRAS NAMOS
           

Jau no oktobra vidus kurzemniekiem būs iespēja dažādos Kurzemes novados izbaudīt skaistos Kurzemes un mūsu kaimiņu– Ziemeļlietuvas ezeru skatus, apskatot ceļojošo foto-izstādi „Ezeri nākotnei”. Sākotnēji izstāde viesosies Skrundas kultūras namā, bet pēcāk tā būs apskatāma ikvienā Kurzemes plānošanas reģiona kultūras institūcijā. Tā veidota Latvijas - Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2007.- 2013.gadam līdzfinansētā projekta „Pārrobežu sadarbība ezeru ilgtspējīgai apsaimniekošanai Kurzemē un Lietuvā” ietvaros un izstādes mērķis ir pievērst plašākas publikas uzmanību uz to, cik nozīmīgi ikvienam no mums iesaistīties ezeru izpētē, apsaimniekošanā, vides sakārtošanā, lai šis brīnišķīgais dabas resurss kalpotu mums pēc iespējas ilgāk un būtu par mājvietu un patvērumu gan pašā ezerā, gan pie ezera mītošiem dzīvniekiem un augiem.

Izstāde jau paviesojusies projekta partneru institūcijās Saldū, Liepājā, Durbē, Talsos, Mērsragā un Kuldīgā, bet pateicoties publikas ieinteresētībai fotoizstāde uzņem apgriezienus un tiek atvērta apskatei arī citos novados, tādejādi popularizējot ezeru apsaimniekošanas aktualitāti arvien plašāk.

Informācija par izstāžu vietām un laikiem tiks izvietota gan Kurzemes plānošanas reģiona mājas lapā (www.kurzemesregions.lv), gan arī attiecīgās izstādi uzņemošās pašvaldības mājas lapā.

Augstākminētā projekta ietvaros tiek veicināta dabas resursu aizsardzība un ilgtspējīga apsaimniekošana ezeru sateces baseinu teritorijās Kurzemes un Lietuvas pārrobežu teritorijā, kā arī veidota plašākas publikas izpratne par ezeru apsaimniekošanas un izpētes jautājumiem, tā, piemēram, ir izstrādātas „Ezeru sabiedriskā monitoringa” vadlīnijas, tai skaitā ezeru novērojumu darba lapas, kuras iespējams izmantot gan vietējām skolām, bērniem mācoties bioloģiju, gan jebkuram interesentam, kurš vēlas izpētīt ezeru vidi un tajā notiekošos procesus. Pašlaik tiek arī izstrādāta mājas lapa, kur informāciju no darba lapām varēs sarakstīt speciālā datu bāzē, kā arī saviem novērojumiem gūt ekspertu skaidrojumus, lai izprastu ezeru problēmas. Datus būs iespējams izmantot arī vietējām pašvaldībām izstrādājot ezeru apsaimniekošanas plānus.

Paralēli sabiedriskām aktivitātēm, ieviešot šo projektu tiek attīstīta infrastruktūra dabas resursu aizsardzībai ezeru teritorijās, lai novērstu draudus dabas vērtībām un nodrošinātu pieejamību apsaimniekošanas nolūkos, nodrošināta pieredzes apmaiņa starp dažādām eseru apsaimniekošanā iesaistītajām pusēm, nodrošinot lēmumu pieņēmējus ar informāciju par vides stāvokli ezeros un to ietekmējošiem faktoriem.


 

Projekta kopējās attiecināmās izmaksas – LVL 711 623,05 (EUR 1 012 554,14), Latvijas-Lietuvas programmas līdzfinansējums ir – LVL 604 879,59 (EUR 860 671,02), t.i. 85% no Projekta kopējām attiecināmajām izmaksām, savukārt projekta vadošais partneris un partneri sniedz 15% līdzfinansējumu.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Ieva Briede
Projekta vadītāja
Kurzemes plānošanas reģiona administrācija
Tālr.: +371 26076024
e-pasts: ieva.briede@kurzemesregions.lv
TAGAD ARĪ SABIEDRĪBA KURZEMĒ VAR IESASITĪTIES EZERU IZPĒTĒ UN APSAIMNIEKOŠANĀ
           
 
Vai zināt kādi augi un dzīvnieki sastopami jūsu ezerā? Vai esat domājuši, kā ezeru un tā krastus izmantoja agrāk un kā to izmantojam šodien? Vai zināt, ko varam kopīgi darīt, lai uzlabotu ezera kvalitāti?
 
Šo un citu informāciju mēs kopīgiem spēkiem varēsim savākt, ja iesaistīsieties „Ezeru sabiedriskā monitoringa” aktivitātēs!
 
Kurzemes plānošanas reģions aicina iesaistīties ezeru izpētē un apsaimniekošanā!
 
Ezeri ir dabas bagātība, kuru izmantošanu un apsaimniekošanu ir jāveic tā, lai tos saglabātu arī nākamajām paaudzēm. Domājot par ezeru nākotni un to ilgtspējīgu izmantošanu, pēc Kurzemes plānošanas reģiona pasūtījuma Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2007-2013 gadiem līdzfinansētā projekta ”Pārrobežu sadarbība ilgtspējīgai ezeru apsaimniekošanai Kurzemē un Lietuvā” ietvaros ir izstrādāta Sabiedrisko ezeru izpētes (monitoringa) programma. Sabiedrības iesaistīšanās šajā programmāir brīvprātīga, balstīta uz rūpēm par savu apkārtējo vidi un vēlmi to saglabāt un aizsargāt. Kurzemes plānošanas reģions kopā ar tā pieaicinātajiem ekspertiem nodrošina metodisko materiālu izstrādi, dalībnieku praktisko apmācību, mājas lapas izstrādi un ar to saistīto datu bāzu uzturēšanu.
 
Kurzemes plānošanas reģiona Sabiedrisko ezeru izpētes programmu veido 4 apakšprogrammas:
 
  • Ezeru un to piekrastes daļas izmantošana agrāk un tagad.
  • Ezeru krastu aizauguma novērtējums.
  • Ezeru bioloģiskās daudzveidības izpēte – Ūdensaugi.
  • Ezeru bioloģiskās daudzveidības izpēte – Ūdensdzīvnieki.
 
Pirmās un otrās apakš-programmas realizācijas gaitā tiek savākta informācija par ezeru aizaugumu ar ūdensaugiem un tā krastu stāvokli šobrīd. Ezera pašreizējo stāvokli raksturojošā informācija tiek salīdzināta ar vēsturisko informāciju. Lai to izdarītu muzejos un ģimenes albumos tiek meklētas senas fotogrāfijas, kurās redzams kāds ezers un tā apkārtne ir izskatījusies agrāk, no tā paša skatu punkta ezers tiek fotografēts un iegūtie attēli salīdzināti ar vēsturiskajiem. Liels palīgs šajā darbā ir interneta portālā „Zudusī Latvija” atrodamā informācija. Paldies, tā veidotājiem!
 
Izvēlētā ezera apsekojuma laikā iegūto informāciju Sabiedriskās ezeru izpētes programmas dalībnieki var ievadīt interneta vietnē. Tādejādi par atradumiem ir iespējams pastāstīt citiem vai arī iepazīties ar citu Programmas dalībnieku veikumu. Savukārt konkrētās pašvaldības darbinieki un teritorijas attīstītāji šo informāciju var izmantot izstrādājot dažāda līmeņa plānošanas dokumentus. 
 
Kārtējais apmācības seminārs notiks Talsos š.g. 14.augustā. Tikšanās Talsu novada domē - Kareivju iela 7, 1.korpusa 1.stāvā, plkst. 11:00.

Semināra laikā tā dalībnieki tiks apmācīti noteikt ezeros sastopamo augu un dzīvnieku sugas, tiks iepazīstināti kā veikt pašu savāktās informācijas ievietošanu internetā un kā aplūkot citu ezera monitoringa programmas dalībnieku veikumu. Nākamais apmācības seminārs notiks oktobrī. Tā norises laikā dalībniekus apmācīs kā iegūto informāciju izmantot, lai plānotu un veiktu nepieciešamos ezeru apsaimniekošanas pasākumus.
 
Mēs priecāsimies par katru Kurzemes plānošanas reģiona Ezeru sabiedriskā monitoringa dalībnieku! Jau iepriekš paldies par iesaistīšanos ezeru izpētē!
 
Kā jau iepriekš ziņots, projekta galvenais mērķis ir veicināt dabas resursu aizsardzību un ilgtspējīgu apsaimniekošanu ezeru sateces baseinu teritorijās Kurzemes un Lietuvas pārrobežu teritorijā. Mērķa sasniegšanai projektā bez plānošanas reģiona iesaistījušies vēl 7 partneri no Latvijas (Kurzemes) un četri partneri no Lietuvas: vadošais partneris – Kurzemes plānošanas reģiona administrācija, partneri no Latvijas – Liepājas pilsētas dome, Saldus, Durbes, Kuldīgas, Talsu, Mērsraga novadu pašvaldības, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs, kā arī partneri no Lietuvas – Žemaitijas Nacionālais parks, Tituvenu un Biržu Reģionālie parki, kā arī Klaipēdas Universitāte.
 
Ieviešot šo projektu tiks attīstīta infrastruktūra dabas resursu aizsardzībai ezeru teritorijās, lai novērstu draudus dabas vērtībām un nodrošinātu pieejamību apsaimniekošanas nolūkos, nodrošināta pieredzes apmaiņa starp dažādām eseru apsaimniekošanā iesaistītajām pusēm, nodrošinot lēmumu pieņēmējus ar informāciju par vides stāvokli ezeros un to ietekmējošiem faktoriem, kā arī veicināta sabiedrības iesaistīšanās nodrošinot tās informēšanu par ezeru ilgtspējīgu apsaimniekošanu.
 
Projekta kopējās attiecināmās izmaksas – LVL 711 623,05 (EUR 1 012 554,14), Latvijas-Lietuvas programmas līdzfinansējums ir – LVL 604 879,59 (EUR 860 671,02), t.i. 85% no Projekta kopējām attiecināmajām izmaksām, savukārt projekta vadošais partneris un partneri sniedz 15% līdzfinansējumu.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Ieva Briede
Projekta vadītāja
Kurzemes plānošanas reģiona administrācija
Tālr.: +371 26076024
e-pasts: ieva.briede@kurzemesregions.lv
 
 
Informācija par sabiedriskā ezeru monitoringa semināru:
Loreta Urtāne
Biedrība „Ūdensaina”
Tālr.: +371 29171469
e-pasts: loreta.urtane@gmail.com
 
APSKATĀMA CEĻOJOŠĀ FOTO IZSTĀDE "EZERI NĀKOTNEI"
  
           
 
No 2012. gada 3.oktobra līdz 18.oktobrim Kurzemes Plānošanas reģiona administrācijas telpās, Pulkveža Brieža 4-3, Rīgā darba dienās no plkst. 09:00-16:00 apskatāma ceļojošā foto izstrāde „Ezeri nākotnei”.

Tā tapusi Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2007.-2013. gadiem līdzfinansētā projekta „Pārrobežu sadarbība ilgtspējīgai ezeru apsaimniekošanai Kurzemē un Lietuvā” ietvaros.
 
Izstādē „Ezeri nākotnei” fotogrāfijās redzami projektā iesaistīto pārrobežu (Kurzemes un Ziemeļlietuvas) teritoriju ezeri, kā, piemēram, Liepājas, Saldus, Durbes, Sasmakas, Engures u.c. ezeri Kurzemē un Plateļu, Gillius, Kirkilai u.c. ezeri Lietuvā.

Izstādes mērķis ir stāstīt plašākai publikai par to, cik nozīmīga loma ir ezeru ilgtspējīgai apsaimniekošanai un attīstībai, kā arī parādīt, ka tepat mums līdzās ir daile, kuru mums visiem nepieciešams sargāt un saudzēt.

Fotogrāfiju autori ir projekta partneru teritoriju iedzīvotāji – gan amatieri, gan profesionāli fotogrāfi. Izstāde visu projekta ieviešanas laiku (līdz 2014.gada janvāra beigām) ceļos no viena projekta partnera pie nākamā, bet pēc projekta ieviešanas beigām atgriezīsies pie projekta vadošā partnera – Kurzemes Plānošanas reģiona.
 
Kā jau iepriekš ziņots, projekta galvenais mērķis ir veicināt dabas resursu aizsardzību un ilgtspējīgu apsaimniekošanu ezeru sateces baseinu teritorijās Kurzemes un Lietuvas pārrobežu teritorijā. Mērķa sasniegšanai projektā bez plānošanas reģiona iesaistījušies vēl 7 partneri no Latvijas (Kurzemes) un četri partneri no Lietuvas: vadošais partneris – Kurzemes plānošanas reģiona administrācija, partneri no Latvijas – Liepājas pilsētas dome, Saldus, Durbes, Kuldīgas, Talsu, Mērsraga novadu pašvaldības, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs, kā arī partneri no Lietuvas – Žemaitijas Nacionālais parks, Tituvenu un Biržu Reģionālie parki, kā arī Klaipēdas Universitāte.
 
Ieviešot šo projektu tiks attīstīta infrastruktūra dabas resursu aizsardzībai ezeru teritorijās, lai novērstu draudus dabas vērtībām un nodrošinātu pieejamību apsaimniekošanas nolūkos, nodrošināta pieredzes apmaiņa starp dažādām eseru apsaimniekošanā iesaistītajām pusēm, nodrošinot lēmumu pieņēmējus ar informāciju par vides stāvokli ezeros un to ietekmējošiem faktoriem, kā arī veicināta sabiedrības iesaistīšanās nodrošinot tās informēšanu par ezeru ilgtspējīgu apsaimniekošanu.
 
Projekta kopējās attiecināmās izmaksas – LVL 711 623,05 (EUR 1 012 554,14), Latvijas-Lietuvas programmas līdzfinansējums ir – LVL 604 879,59 (EUR 860 671,02), t.i. 85% no Projekta kopējām attiecināmajām izmaksām, savukārt projekta vadošais partneris un partneri sniedz 15% līdzfinansējumu.
 
 
    


Informāciju sagatavoja:
Ieva Briede
Projekta vadītāja
Kurzemes plānošanas reģiona administrācija
Tālr.: +371 26076024
e-pasts: ieva.briede@kurzemesregions.lv
„EZERI NĀKOTNEI” – PIRMĀS PROJEKTA SANĀKSMES SAUKLIS
  
           
 
Š.g. 24. aprīlī Saldū vairāk kā 20 personas no 12 projekta Nr. LLIV-326 „Pārrobežu sadarbība ilgtspējīgai ezeru apsaimniekošanai Kurzemē un Lietuvā” partnerinstitūcijām tikās Kurzemes Plānošanas reģiona administrācijas organizētajā apvienotajā projekta atklāšanas un Uzraudzības komitejas sanāksmē.

Pirmo reizi klātienē satikās visi projekta partneri, lai ne tikai informētu pārējos par savām aktivitātēm projektā, bet vēlreiz apstiprinātu savu kopējo gribu, vēlmi un sparu cīnīties par labāku ezeru apkārtējo vidi un tās efektīvu apsaimniekošanu Kurzemē un Lietuvā.

Projekta un līdz ar to arī sanāksmes sauklis – Ezeri nākotnei – bija pamudinājums partneriem iesaistīties projektā, lai kopīgiem spēkiem veiktu ezeru vides izpēti, uzlabošanu un ilgtspējīgu apsaimniekošanu.
 
Kā jau iepriekš ziņots, projekts tiek līdzfinansēts no Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2007.-2013. gadiem. Projekta kopējās attiecināmās izmaksas – LVL 711 623,05 (EUR 1 012 554,14), Latvijas-Lietuvas programmas līdzfinansējums ir – LVL 604 879,59 (EUR 860 671,02), t.i. 85% no Projekta kopējām attiecināmajām izmaksām, savukārt projekta vadošais partneris un partneri sniedz 15% līdzfinansējumu.

Projekta vadošais partneris ir Kurzemes Plānošanas reģions, bet projektā aktīvi darbojas vēl septiņi partneri no Latvijas (Kurzemes) un četri partneri no Lietuvas: vadošais partneris – Kurzemes plānošanas reģiona administrācija, partneri no Latvijas – Liepājas pilsētas dome, Saldus, Durbes, Kuldīgas, Talsu, Mērsraga novadu pašvaldības, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs, kā arī partneri no Lietuvas – Žemaitijas Nacionālais parks, Tituvenu un Biržu Reģionālie parki, kā arī Klaipēdas Universitāte.
 
 
 
Informāciju sagatavoja:
Ieva Briede
Projekta vadītāja
Kurzemes plānošanas reģiona administrācija
Tālr.: +371 26076024
e-pasts: ieva.briede@kurzemesregions.lv

 

Iepazīties ar atskaiti par sanāksmes norisi  un projekta partneru prezentācijām varat šeit>>>
 
KURZEMĒ UN LIETUVĀ TIKS VEIDOTA ILGTSPĒJĪGA EZERU APSAIMNIEKOŠANA
  
           
           
Ar 2012. gada 2. aprīli oficiāli uzsākta Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2007.-2013. gadiem līdzfinansētā Kurzemes plānošanas reģiona administrācijas projekta Nr. LLIV-326 „Pārrobežu sadarbība ilgtspējīgai ezeru apsaimniekošanai Kurzemē un Lietuvā” ieviešana.
 
Projekta galvenais mērķis ir veicināt dabas resursu aizsardzību un ilgtspējīgu apsaimniekošanu ezeru sateces baseinu teritorijās Kurzemes un Lietuvas pārrobežu teritorijā.

Mērķa sasniegšanai projektā bez plānošanas reģiona iesaistījušies vēl 7 partneri no Latvijas (Kurzemes) un četri partneri no Lietuvas: vadošais partneris – Kurzemes plānošanas reģiona administrācija, partneri no Latvijas – Liepājas pilsētas dome, Saldus, Durbes, Kuldīgas, Talsu, Mērsraga novadu pašvaldības, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs, kā arī partneri no Lietuvas – Žemaitijas Nacionālais parks, Tituvenu un Biržu Reģionālie parki, kā arī Klaipēdas Universitāte.
 
Projektā tiek ieviestas četras darba pakas – 1. Projekta vadība un koordinēšana, 2. Dabas aizsardzība un apsaimniekošana, 3. Plānošana, izpēte un pieredzes apmaiņa un 4. Sabiedrības līdzdalība un informēšana.
 
Projekts risina ezeru un to sateces baseinu teritoriju aizsardzības un apsaimniekošanas problēmas, kas saistītas ar neatbilstošu infrastruktūru vai tās trūkumu, plānošanai un pārvaldībai nepieciešamās informācijas trūkumu un ezeru teritoriju nepietiekamu zinātnisku izpēti, sadarbības un sabiedrības iesaistes problēmām. Projektā paredzēta gan īpaši aizsargājamo dabas teritoriju (Natura 2000) dabas aizsardzības plānu izstrāde, gan esošajos dabas aizsardzības plānos paredzēto pasākumu ieviešana. Liela daļa ezeru ir noteiktas kā īpaši aizsargājamās dabas teritorijas un iekļautas Eiropas aizsargājamo teritoriju tīklā (Natura 2000), tādējādi projekts sniedz ieguldījumu šo teritoriju dabas vērtību aizsardzībā, pamatojoties uz EK Sugu un biotopu, kā arī Putnu direktīvām. Ezeri un to sateces baseini ir EK Ūdens struktūrdirektīvas redzeslokā kā ūdensobjekti, kuriem jānodrošina laba ūdens kvalitāte. Projektā risināmie jautājumi sniegs ieguldījumu arī tādu apsaimniekošanas pasākumu īstenošanā, kas veicinās ūdens kvalitātes uzlabošanu un sabiedrības līdzdalības veicināšanu.
 
Ieviešot šo projektu tiks attīstīta infrastruktūra dabas resursu aizsardzībai ezeru teritorijās, lai novērstu draudus dabas vērtībām un nodrošinātu pieejamību apsaimniekošanas nolūkos, nodrošināta pieredzes apmaiņa starp dažādām eseru apsaimniekošanā iesaistītajām pusēm, nodrošinot lēmumu pieņēmējus ar informāciju par vides stāvokli ezeros un to ietekmējošiem faktoriem, kā arī veicināta sabiedrības iesaistīšanās nodrošinot tās informēšanu par ezeru ilgtspējīgu apsaimniekošanu.
 
Projekta kopējās attiecināmās izmaksas – LVL 711 623,05 (EUR 1 012 554,14), Latvijas-Lietuvas programmas līdzfinansējums ir – LVL 604 879,59 (EUR 860 671,02), t.i. 85% no Projekta kopējām attiecināmajām izmaksām, savukārt projekta vadošais partneris un partneri sniedz 15% līdzfinansējumu.
 
 
 
Informāciju sagatavoja:
Ieva Briede
Projekta vadītāja
Kurzemes plānošanas reģiona administrācija
Tālr.: +371 26076024
e-pasts: ieva.briede@kurzemesregions.lv
  
           
           
Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2007-2013
līdzfinansētais projekts
Nr. LLIV-326

PĀRROBEŽU SADARBĪBA ILGTSPĒJĪGAI EZERU APSAIMNIEKOŠANAI
KURZEMĒ UN LIETUVĀ


Cross Border Cooperation for Sustainable Management of Lake Areas in
Kurzeme and Lithuania

 

FAKTU LAPA
 
Mērķis:
 
Veicināt dabas resursu aizsardzību un ilgtspējīgu apsaimniekošanu ezeru sateces baseinu teritorijās Kurzemes un Lietuvas pārrobežu teritorijā.
 
Izvirzītie apakšmērķi:

1) attīstīt infrastruktūru dabas resursu aizsardzībai ezeru teritorijās, lai novērstu draudus dabas vērtībām un nodrošinātu pieejamību apsaimniekošanas nolūkos;
2) nodrošināt pieredzes apmaiņu starp dažādām ezeru apsaimniekošanā iesaistītajām pusēm, nodrošināt lēmumu pieņēmējus ar informāciju par vides stāvokli ezeros un to ietekmējošajiem faktoriem;
3) veicināt sabiedrības iesaistīšanos un nodrošināt sabiedrības informēšanu par ezeru ilgtspējīgu apsaimniekošanu.
 
Projekta ieviešanas termiņš: 02.04.2012.– 01.02.2014
 
Projekta partneri un finanses:
 
ERAF finansējums:                    860 671,02 EUR
Partneru līdzfinansējums:        151 883,12 EUR
KOPĀ:                                 1 012 554,14 EUR 
 
  1. Kurzemes plānošanas reģions (LV) – 87 206,58 EUR
  2. Liepājas pilsētas dome (LV) - 15 795,32 EUR
  3. Saldus novada dome (LV) – 114 821,16 EUR
  4. Durbes novada dome (LV) – 150 811,39 EUR
  5. Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LV) – 52 372,26 EUR
  6. Talsu novada dome (LV)– 28 288,42 EUR
  7. Kuldīgas novada pašvaldība (LV) – 108 849,59 EUR
  8. Klaipēdas Universitāte (LT) – 110 682,60 EUR
  9. Biržu Reģionālā parka direkcija (LT) – 31 920,00 EUR
  10. Tituvenu Reģionālā parka direkcija ( LT) – 212 412,28 EUR
  11. Žemaitijas Nacionālā parka direkcija ( LT) – 44 414,92 EUR
  12. Mērsraga novada dome ( LV) – 54 979,62 EUR
 
Mērķa grupas:

(1)   Reģiona iedzīvotāji, kuri ir galvenie dabas resursu izmantotāji;
(2)   Projekta partneru institūciju speciālisti, projekta teritorijas vides speciālisti, plānošanas speciālisti, lēmējvaras pārstāvji, pētnieki, reģionālo un nacionālo dabas parku administrācijas.
 
Projekta darba pakas:
 
Dabas aizsardzība un apsaimniekošana

- Dabas apsaimniekošanas plāna ieviešana Liepājā (Bioloģiski vērtīgo teritoriju pļaušana Liepājas ezera piekrastē) (Liepājas dome);
- Licenzētās makšķerēšanas licenču uzskaites datorprogrammas izstrāde Kurzemes reģionam (Kurzemes plānošanas reģions);
-  Pievedceļa rekonstrukcija, lai nodrošinātu piekļuvi Durbes upes ieteikai Durbes ezerā;
- Tehniskā projekta izstrāde pārgāzes būvniecībai Durbes ezera hidroloģiskā režīma nodrošināšanai (Durbes novada dome);
- Labiekārtotas peldvietas ierīkošana pie Saldus ezera (Saldus novada dome);
- Tehniskā projekta „Birds Islands” (putnu salas) izstrāde Natura 2000 tīklā iekļautajam Engures ezeram (Mērsraga novada dome);
- Laidzes un Sasmakas ezera slūžu rekonstrukcijas projektu izstrāde (Talsu novada dome);
- Neliela tilta būvniecība pie Kirkelo ezera, piekļuves nodrošināšanai un iedzīvotāju plūsmas novirzīšanai prom no vērtīgiem biotopiem Biržu Reģionālajā parkā;
- Vides izglītībai un atpūtnieku plūsmas novirzīšanai paredzēta kompleksa būvniecība un teritorijas labiekārtošana pie Gilius ezera Tytuvėnų reģionālajā parkā
- Tehniskā projekta izstrāde stāvlaukuma būvniecībai pie Kirkelo ezeriem Biržu reģionālajā parkā;
- Informatīvā stenda izgatavošana par Kirkelo ezeriem Biržu reģionālajā parkā;
- Pārgāzes būvniecība starp diviem Nabes ezeriem, ezeru hidroloģiskā režīma stabilizēšanai un ezeru ziemeļu piekļuves nodrošināšanai (Kuldīgas novada dome).
 
Plānošana, izpēte un pieredzes apmaiņa

- 5 dažādu ezeru vides pētījumu izstrāde, lai veiktu vides novērtējumu (Klaipēdas Universitāte);
- Durbes ezera ūdens kvalitātes novērtējums un pasākuma plāna izstrāde kvalitātes uzlabošanai (Latvijas vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs);
- Plateļu ezera apsaimniekošanas plāna uzraudzības sistēmas izstrāde (Žemaitijas Nacionālais parks);
- Varlinis un Miškiņu ezeru izpēte rekomendāciju izstrādei par ūdens kvalitātes uzlabošanu un vides apsaimniekošanu (Tytuvėnų reģionālais parks);
- Nabes ezeru apsaimniekošanas plāna izstrāde (Kuldīgas novada dome);
- Dabas aizsardzības plāna izstrāde Talsu paugurainei (Talsu novada dome);
- Studiju vizītes Latvijas un Lietuvas ezeros, pieredzes apmaiņa un labākās pieredzes apkopojums (brošūra);
- Ilgtspējīgas ezeru apsaimniekošanas vadlīniju izstrāde un publicēšana (Kurzemes plānošanas reģiona administrācija);
- Ezeru monitorings vides datu ieguvei Kirkelo ainavas liegumā Biržu reģionālajā parkā.
 
 
Sabiedrības līdzdalība un informēšana

- Rokasgrāmatas izstrāde par sabiedriskās vides apsaimniekošanu (Lake Watch) (Kurzemes Plānošanas reģiona administrācija);
- Semināru organizēšana par rokasgrāmatas saturu un partneru mājas lapu papildināšana ar informāciju no rokasgrāmatas;
- Informatīvās un publicitātes aktivitātes (visiem partneriem);
- Ceļojošās foto izstādes izveide (Kurzemes Plānošanas reģiona administrācija);
- Bukleta izstrāde par partneru ezeriem (Kurzemes Plānošanas reģiona administrācija);
- Kabatas bukletiņa izstrāde par projektā iekļautajiem ezeriem (praktiska informācija par ģeogrāfiju, biotopiem, ezeros esošām zivīm u.c.) (Kurzemes Plānošanas reģiona administrācija);
- Vides inspektoru apmācība (Liepājas pilsētas dome);
- Projekta noslēguma konferences organizēšana.