Kontaktinformācija
Adrese: Valguma iela 4a, Rīga, LV-1048
Reģ.Nr. 90002183562
Telefons: 67331492
E-pasts jautājumiem un priekšlikumiem:
pasts@kurzemesregions.lv

Notikumu kalendārs

< Maijs >
P
O
T
C
P
S
Sv
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
,,Biomasas kā enerģijas avota potenciāls un konkurētspēja CentrālBaltijas jūras reģionā’’

Publikācija par projekta „Biomasas kā enerģijas avota potenciāls un konkurētspēja CentrālBaltijas jūras reģionā”  rezultātiem.
NOSLĒDZAS PROJEKTS NR.CB56 "BIOMASAS KĀ ENERĢIJAS AVOTA POTENCIALS UN KONKURĒTSPĒJA CENTRĀLBALSTIJAS JŪRAS REĢIONĀ" (PURE BIOMASS) 
 
 

Šī gada 5.decembrī Ventspils augstskolā notika  projekta „Biomasas kā enerģijas avota potenciāls un konkurētspēja CentrālBaltijas jūras reģionā” noslēguma konference.

Pateicoties Eiropas Savienības Struktūrfondu finansējumam, Centrālbaltijas Interreg IVA programmas 2007-2013 ietvaros, laika posmā no 2012.gada 1.janvāra līdz 2013.gada 31.decembrim Latvijā tiek pētītas iespējas tādam alternatīvajam enerģijas avotam  kā biomasai. Projekta mērķis ir, pamatojoties uz pētījumiem par biomasas pieejamību, tās izmantošanas tehniski ekonomiskajiem, kā arī vides aizsardzības aspektiem,  veidot sabiedrības izpratni par ieguvumiem no biomasas izmantošanas enerģijas ražošanai.

Efektīva enerģijas pielietošana un ražošana ir būtiski faktori ilgtspējīgai ekonomikai, līdz ar to tā ir svarīga Centrālās Baltijas jūras reģiona vides attīstībai un saglabāšanai.  Ņemot vērā, ka projekta ietvaros tika pētītas biomasas iegūšanas un izmantošanas iespējas Kurzemes reģionā, kā svarīgs minams aspekts, ka reģionāla bioenerģijas stratēģija var kalpot kā atbilde uz reģionā būtiskiem vides problēmjautājumiem. Ar projekta starpniecību tika uzsvērti ilgtspējīgas attīstības kritēriji, kuros energosektora struktūru un problēmas visefektīvāk var novērtēt tieši reģionālajā līmenī. Latvijā projektu īstenoja Kurzemes plānošanas reģions, Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūts „Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs” un Ventspils pilsētas dome. Taču projekta teritorija aptvēra arī Somijas Dienvidrietumu daļu, kur projekta partneri bija Turku Pielietojamo zinātņu universitāte un Turku pašvaldības aģentūra Valonia.

Balstoties uz projekta laikā veiktajiem pētījumiem, tika izstrādāti vairāki nozīmīgi secinājumi un priekšlikumi biomasas iegūšanas un izmantošanas iespējām Kurzemes reģionā. Kā viens no galvenajiem minams fakts, ka enerģētikas politikas plānošana Latvijā patlaban ir pārmaiņu procesā, tāpēc nepieciešami ne tikai politiski uzstādīti mērķi, bet arī savstarpēji saistīti ieviešanas instrumenti, kuri ietver infrastruktūras, ekonomiskos, likumdošanas, plānošanas un komunikāciju aspektus. Papildus nepieciešams paredzēt valsts investīciju atbalstu, novirzot tās projektiem, kas vērsti uz energoefektivitātes un atjaunojamās enerģijas izmantošanas veicināšanu gan centralizētajās, gan individuālajās siltumapgādes sistēmās. Projektam piesaistītie eskperti iesaka noteikt arī elektrības ražošanā minimālo atjaunojamo energoresursu daļu kopējā elektroenerģijas portfelī.

Projekta „Biomasas kā enerģijas avota potenciāls un konkurētspēja CentrālBaltijas jūras reģionā” rezultātā iegūtā informācija tiks nodota plašām sabiedrības grupām – gan valsts un pašvaldību iestādēm ar priekšlikumiem optimizēt energoresursu ieguvi un patēriņu, gan sabiedrībai kopumā, informējot to par atjaunojamo energoresursu kā lietderīga un ilgtspējīga energoresursa nepieciešamību valsts un reģiona ekonomiskajai attīstībai.
 
  
 

Projekta „Biomasas kā enerģijas avota potenciāls un konkurētspēja CentrālBaltijas jūras reģionā” ietvaros izstrādāta Izmaksu - ieguvumu analīze cukurbiešu izmantošanai biomasā. 
 
PROJEKTS NR.CB56 "BIOMASAS KĀ ENERĢIJAS AVOTA POTENCIĀLS UN KONKURĒTSPĒJA CENTRĀLBALTIJAS JŪRAS REĢIONĀ" (PURE BIOMASS)
 
 
Lai realizētu vienu no  projekta Nr. CB56 Pure Biomass aktivitātēm, šī gada 28. – 30.maijā  projekta partneri  piedalījās Centrālbaltijas INTERREG IV A programmas projekta Nr.CB56 ,,Biomasas kā enerģijas avota potenciāls un konkurētspēja CentrālBaltijas jūras reģionā’’ ietvaros rīkotājā mācību vizītē Zviedrijā, kur iepazinās ar Zviedrijas pašvaldību pieredzi biomasas un citu atjaunojamo energoresursu izmantošanas pieredzi siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošanā.

28.05.2013. projekta partneru delegācija apmeklēja Trelleborgas pašvaldību, kur iepazinās ar Trelleborgas pieredzi aļģu izmantošanā biogāzes ieguvei, ko tālāk izmanto siltumenerģijas ražošanā pilsētas iedzīvotājiem, ar mitrāju rekultivācijas projektu attīrot vietējās ūdenstilpnes no piesārņojojuma, kā aŗī apmeklēja vietējās ūdens attīrīšanas iekārtas, kur tiek realizēts pilotprojekts mikroaļģu reaktoru izmēģinājumiem, lai noteiktu tās aļģu sugas, kuras ir vislabākās izmantošanai notekūdeņu attīrīšanai un biomasas veidošanai, kā rezultātā tiek iegūta biogāze.

29.05.2013. projekta partneru delegācija apmeklēja Sandvikas Koģenerācijas staciju, kurā par kurināmo tiek izmantota biomasa – koksnes šķelda. Projekta partneri tika iepazīstināti ar stacijas darbību un tika prezentēti ar siltuma un elektroenerģijas ieguvi saistītie rādītāji, kā arī tika sniegta informācija par turpmākajām stacijas attīstības perspektīvām. Turpmākajā dienas gaitā tika apmeklēta Växjö pašvaldība, kur projekta partneri tikās ar pilsētas mēru Bo Franka k-gu, kurš sniedza ieskatu pilsētas vēsturē, esošajā situācijā un attīstības perspektīvās energoefektivitātes jomā. Projekta partneri uzklausīja pašvaldības speciālistu prezentācijas par Växjö pilsētas enerģētikas plānu un pilsētas darbību vides aizsardzības jomā.

30.05.2013. projekta partneru delegācija apmeklēja Svalöv enerģētisko kārklu audzēšanas saimniecību ,,SalixEnergi Europa AB’’ kur tika iepazīstināti ar siltuma un elektroenerģijas ieguvei paredzēto kārklu audzēšanas metodēm un novākšanas tehnoloģijām, kā aŗī apmeklēja kārklu audzēšanas plantācijas un jau sagatavotās šķeldas uzglabāšanas laukumu.

Vizītes gaitā tika iegūts daudz vērtīgas un noderīgas informācijas, kā rezultātā tiek izvērtēta iespēja arī papildināt PURE BIOMASS projekta aktivitātes ar papildus pētījumu attiecībā uz cukurbiešu izmantošanu biogāzes ieguvei. 
  
PAR PROJEKTA NR.CB56
"BIOMASAS KĀ ENERĢIJAS AVOTA POTENCIĀLS UN KONKURĒTSPĒJA CENTRĀLBALTIJAS JŪRAS REĢIONĀ"
(PURE BIOMASS) PROGRESU

 

Projekta Pure Biomass (Tīrā biomasa) mērķi ir pamatojoties uz pētījumiem par biomasas pieejamību, tās izmantošanas tehniski ekonomiskajiem, kā arī vides aizsardzības aspektiem, veidot sabiedrības izpratni par ieguvumiem no biomasas izmantošanas enerģijas ražošanai. Sadarbojoties projekta Nr. CB56 Pure Biomass partneriem no Latvijas un Somijas,  kopīgi novērtēt projekta reģionā pieejamo biomasu, izveidot biomasas resursu kartes, kopīgi modelēt enerģijas pieprasījumu un piedāvājumu, lai saprastu fosilā kurināmā aizvietošanas ar biomasu  izmaksas, kā arī izstrādāt biomasas resursu novērtēšanas aprēķinu metodoloģiju, lai noteiktu ilgtermiņa, vidēja termiņa un īstermiņa ieguvumus no biomasas kā enerģijas avota un tādejādi veicinātu tās izmantošanu.

Kopumā projekts Nr. CB56Pure Biomass sastāv no četrām darba pakām (WP – work package): WP1 - Projekta vadība un koordinācija; WP2 – Biomasas potenciāla novērtējums un kartēšana; WP3 – Biomasas piedāvājuma - pieprasījuma modelēšana, ieguvumu - zaudējumu analīze un kompetences instrumenti; WP4 - Virzīšana un izplatīšana.

Lai sasniegtu projekta Nr. CB56 Pure Biomass mērķi un īstenotu 3. darba pakas (WP3) pirmo un trešo aktivitāti, kuru īsteno projekta vadošais partneris Kurzemes plānošanas reģions, 2012. gada 18. jūlijā tika izsludināta iepirkuma procedūra „Biomasas izmantošanas tiesisko aspektu izpēte valsts, reģionālā un vietējā līmenī un biomasas izmantošanas izmaksu - ieguvumu analīzes veikšana”, kurā tika izvēlēts piegādātājs SIA „Ekoncepti” ar kuru 2012.gada 28.augustā tika noslēgts izpildes līgums.  Iepirkuma līguma ietvaros tika veiktas šādas aktivitātes:
Ø  Biomasas izmantošanas tiesisko aspektu izpēte valsts, reģionālā un vietējā līmenī;
Ø  Biomasas izmantošanas izmaksu - ieguvumu analīze.
 
Lai veiktu biomasas izmantošanas tiesisko aspektu izpēti valsts, reģionālā un vietējā līmenī un biomasas izmantošanas izmaksu - ieguvumu analīzi, 3. darba pakai (WP3) tika izpildītas šādas aktivitātes:

Ø  WP3 1. Aktivitāte

Biomasas izmantošanas tiesisko aspektu izpēte valsts, reģionālajā un vietējā līmenī (ietver valsts likumu un noteikumu izpēti, vietējās stratēģijas un plānus kā arī visa veida noteikumus);

Ø  WP3 4. aktivitāte

Biomasas izmantošanas izmaksu - ieguvumu analīze:
a) Tehniski ekonomiskie aprēķini (balstoties uz izstrādāto aprēķinu metodoloģiju) par biomasas izmantošanu konkrētās teritorijās;
b) Reģionu apkures  sistēmu modeļa izstrāde (no ekonomiskajiem un tehniskajiem aspektiem) mazajām pašvaldībām par biomasas katlu pielietošanu, lai sasniegtu vides ieguvumu - zemu oglekļa emisiju līmeni. Tehniskā risinājuma izstrāde, lai veicinātu mazās pašvaldības reģiona apkures enerģijas ražošanu nomainīt no gāzes un citiem fosilajiem kurināmajiem uz biomasas katliem;
c) Biomasas izmantošanas izmaksu – ieguvumu analīze, balstoties uz attālās izpētes metodi, satelītu,  kā arī nozares datu kartēm;
d) Izmaksu - ieguvumu analīze bioatkritumu un biomasas izmantošanai pilsētu apkures sistēmās;
e) Ekonomiskā analīze biomasas,  rūpniecisko atkritumu  un citu enerģijas avotu izmantošanai maza mēroga apkures tīklos;
f) Aļģu pielietojuma izmaksu - ieguvumu analīze;
g) Izpēte par  biodīzeli kā alternatīvu ieguvumu no biomasas. Izmaksu - ieguvumu analīze un / vai kartēšana.
 
Tiesisko aspektu izpētē ir analizēti politikas plānošanas dokumenti (t.sk. Enerģētikas attīstības pamatnostādnes, Atjaunojamo energoresursu izmantošanas pamatnostādnes 2006.–2013.gadam, „Enerģētikas stratēģija 2030” projekts u.c.) un normatīvie akti (t.sk. Enerģētikas likums, Likumprojekts "Atjaunojamās enerģijas likums" Elektroenerģijas tirgus likums), kā arī veikts reģionālā līmeņa plānošanas dokumentu apskats ar mērķi novērtēt tiesisko aspektu ietekmi uz biomasas un bioenerģijas ražošanu. Lai vērtētu tiesisko aspektu ietekmi uz biomasas un bioenerģijas ražošanu, pētījuma ietvaros veikta nozares ekspertu aptauja par esošajām un plānotajām atbalsta shēmām atjaunojamo energoresursu, tai skaitā bioenerģijas izmantošanas veicināšanā. Pētījuma ietvaros aptaujāti nozares eksperti.

Projekta ilgtspējas aprēķinos tika izmantota izmaksu -ieguvumu analīze, kas ir būtiska, analizējot iespējamo atsevišķo enerģētisko kultūru audzēšanas iespējas Kurzemes plānošanas reģiona pašvaldību teritorijās, kā arī lai analizētu iespējamo šo resursu izmantošanas un patēriņa tendences.

Darba ietvaros tika veikta arī kartēšana, kura balstīta uz pieejamo Valsts meža dienesta un Lauku atbalsta dienesta informāciju. Tās ietvaros sagatavots kartogrāfiskais materiāls par pieejamo koksnes krāju katrā no novadiem, par Lauku atbalsta dienestam pieteiktajām svarīgākajām enerģētiskajām kultūrām, par Lauku atbalsta dienestā pieteiktās energokultūru platības un to attiecība pret nekoptām teritorijām u.c. Materiālu iespējams turpmāk izmantot tālākām projekta aktivitātēm un reģiona pašvaldībām, lai pievienotu pašvaldību plānošanas dokumentiem.
 
Veiktās izpētes galvenie secinājumi:

Ø lai nodrošinātu biomasas resursu pieejamību, būtu jāvelta uzmanība resursu piegāžu potenciāla paaugstināšanai, ko ir iespējams īstenot ierīkojot enerģētiskās koksnes  plantācijas, izmantojot enerģētisko koksni no jaunaudžu kopšanas, veicot mākslīgo mežu atjaunošanu;

Ø enerģētikas politikas plānošana Latvijā patlaban ir pārmaiņu izstrādes procesā. Ir nepieciešami ne tikai politiski uzstādīti mērķi, bet arī savstarpēji saistīti ieviešanas instrumenti, kuri ietver infrastruktūras, ekonomiskos, likumdošanas, plānošanas un komunikāciju aspektus;

Ø likumdošana ir viens no faktoriem, kas visvairāk veicina biomasas resursu ražošanu un izmantošanu, tomēr AER likums joprojām nav pieņemts. Pirmais atbalsta posms - obligātais iepirkums elektrības sektorā un subsīdijas biodegvielas ražotājiem ir beidzies un tiek prezentētas jaunas atbalsta shēmas AER izmantošanas veicināšanā;

Ø jaunais diskurss paredz valsts investīciju atbalstu lielo investīciju veidā turpmāk novirzīt tikai tādiem projektiem, kas vērsti uz energoefektivitātes un atjaunojamās enerģijas izmantošanas veicināšanas pasākumu īstenošanu gan centralizētajās, gan individuālajās siltumapgādes sistēmās. Elektrības ražošanā enerģijas tirgotājiem noteikt minimālo AER daļu kopējā elektroenerģijas portfelī. Tomēr tas rada bažas vai atbalsts būs pietiekams, lai sasniegtu ambiciozos mērķus (nodrošināt 50% AER īpatsvaru bruto enerģijas gala patēriņā 2030.gadā);

Ø Kurzemes plānošanas reģionam, izstrādājot jaunus teritorijas attīstības plānošanas dokumentus – ilgtspējīgas attīstības stratēģiju un attīstības programmu, izvērtēt iespēju novērtēt biomasas resursus lauksaimniecībā un mežsaimniecībā, kā arī siltumapgādes, transporta, elektrības ražošanas un atkritumu apsaimniekošanas sektorus bioenerģijas izmantošanas kontekstā;

Ø izvērtēt iespēju lielākajām Kurzemes plānošanas reģiona pilsētām (piemēram,  Ventspilij un Liepājai) un novadiem pievienoties izstrādāt ilgtspējīgus enerģētikas rīcības plānus;

Ø viens no būtiskiem instrumentiem reģionālo bioenerģijas stratēģiju izstrādē, ieviešanā un mērķgrupu iesaistē ir sadarbība ar profesionālu enerģijas aģentūru reģionā.
 
Detalizētāk pētījuma rezultāti, izdarītie secinājumi un ieteikumi sniegti izpētes ziņojumos (ar pielikumiem) un kopsavilkumā.
 
Izstrādātā izpēte un biomasas izmantošanas izmaksu - ieguvumu analīze pielikumā.
  
PARAKSTĪTS FINANSĒŠANAS LĪGUMS
PROJEKTAM NR.CB56
,,BIOMASA KĀ ENERĢIJAS AVOTA POTENCIĀLS UN KONKURĒTSPĒJA CENTRĀLBALTIJAS JŪRAS REĢIONĀ’’
(TĪRA BIOMASSA)


 
 
2012.gada 22.februārī starp Kurzemes plānošanas reģionu un Dienvidrietumu Somijas reģiona padomi, kura ir Centrālbaltijas INTERREG IV A programmas 2007 – 2013 gadam Vadošā iestāde,  tika parakstīts finansēšanas līgums par finansējuma piešķiršanu projektam Nr.CB56 ,,Biomasas kā enerģijas avota potenciāls un konkurētspēja CentrālBaltijas jūras reģionā’’ (,,Potential and competiveness of biomass as energy source in Central BSR’’), līdz ar to sākas projekta praktiskā ieviešana.
           

Projekta vispārējais mērķis ir pamatojoties uz pētījumiem par biomasas pieejamību, tās izmantošanas tehniski ekonomiskajiem, kā arī vides aizsardzības aspektiem, veidot sabiedrības izpratni par ieguvumiem no biomasas izmantošanas enerģijas ražošanai.

Projekta mērķi.
Šis projekts ir plānots kā specifisku aktivitāšu kopums, kas risina virkni jautājumu, kuri ir saistīti ar biomasas izmantošanu. Projekta partneri no Latvijas un Somijas kopīgi novērtēs projekta reģionā pieejamo biomasu, izveidos biomasas resursu kartes, kopīgi modelēs enerģijas pieprasījumu un piedāvājumu, lai saprastu fosilā kurināmā aizvietošanas ar biomasu  izmaksas, kā arī izstrādās biomasas resursu novērtēšanas aprēķinu metodoloģiju, lai noteiktu ilgtermiņa, vidēja termiņa un īstermiņa ieguvumus no biomasas kā enerģijas avota un tādejādi veicinātu tās izmantošanu.

Lai sasniegtu projekta mērķus, ir definēti sekojoši uzdevumi:

1. projekta reģionos veikt pieejamās biomasas novērtējumu un analīzi, nosakot vides un tehniski ekonomiskos aspektus;

2. veikt biomasas (mežu) novērtējumu, izmantojot satelītu metodes;

3. veiktu projekta reģionos pieejamās biomasas kartēšanu;

4. sagatavot detalizētu reģiona biomasas resursu apsaimniekošanas plānu, kurš ietver teritoriju novērtējumu pēc reāla biomasas kvalitatīvā un kvantitatīvā stāvokļa, kā arī tehniski ekonomisko priekšizpēti par biomasas izmantošanu konkrētās teritorijās un pētījuma rezultātu ieviešanas finanšu analīzi (ieskaitot pilotprojektus);

5. veikt citu reģionā pieejamo biomasas resursu tipu kvantitatīvo un kvalitatīvo analīzi;

6. veikt reģionā pieejamo biomasas resursu testēšanu, lai noteiktu tehniski ekonomiskos parametrus (ieskaitot pilotprojektus);

7. vietējām pašvaldībām, sabiedrībai, biomasas un enerģijas ražotājiem sagatavot informatīvo bāzi par biomasu kā tehniski, ekonomiski izdevīgu un dabai draudzīgu enerģijas avotu. Šī informācija saturēs arī vadlīnijas finanšu ekonomiskajiem aprēķiniem un biznesa plānu izstrādei.

Projekts sastāv no sekojošām darba pakām (WP – work package):
 
WP1 - Projekta vadība un koordinācija:
1.1.Iepirkumi un līgumu slēgšana;
1.2.Komunikācija;
1.3.Finanšu vadība;
1.4. Atskaites;
 
WP2 – Biomasas potenciāla novērtējums un kartēšana:
2.1. Biomasas tipu izpēte;
2.2. Biomasas apjomu un izvietojuma analīze;
2.3. Biomasas enerģētiskā potenciāla novērtējums;
2.4. Biomasas pārvēršanai enerģijā paredzēto Iekārtu un tehnoloģiju izpēte;
2.5. Biomasas kvalitātes novērtējums;
2.6. Biomasas izmantošanas nelielos apkures tīklos novērtējums;
2.7. Jaunu (alternatīvu) biomasas veidu izpēte.
 
WP3 – Biomasas piedāvājuma-pieprasījuma modelēšana, ieguvumu-zaudējumu analīze un kompetences instrumenti:
3.1.Biomasas izmantošanas tiesisko aspektu izpēte valsts, reģionālā un vietējā līmenī;
3.2. Biomasas tirgus analīze ar biomasas piedāvājuma – pieprasījuma modelēšanu;
3.3. Aprēķinu metodoloģijas izstrāde;
3.4. Biomasas izmantošanas ieguvumu-zaudējumu analīze;
3.5. Vadlīniju izstrāde AER stratēģijai; 3.6. Sabiedrības un profesionāļu kompetences instrumentu izveide.
 
 WP4 - Virzīšana un izplatīšana:
4.1. uzsākšanas konference;
4.2. projekta publicitātes sanāksmes;
4.3. projekta mājas lapa;
4.4. Tiešās tikšanās ar mērķa grupām;
4.5. līdzdalība valsts/reģionāla līmeņa izstādēs, konferencēs, prezentējot projekta rezultātus un sekmējot biomasas izmantošanu;
4.6. pieredzes apmaiņas tikšanās.
 
Projekta partneri:
 
-Kurzemes plānošanas reģions – vadošais partneris;
-Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūts „Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs”;
-Turku Pielietojamo zinātņu universitāte;
-Ventspils pilsētas dome;
-Turku pilsēta Valonia.
 
Projekta budžets: 758 547
 
Projekta ieviešanas laiks: 01.01.2012. – 31.12.2013.